I ”Vandra i södra Småland” beskriver Niklas Kämpargård 48 rundvandringar mellan Kalmar i öster och Ljungby i väster. Bilden är ett montage.
Foto: Pressbild
Med boken, som kom ut nyligen, fortsätter fotografen, skribenten och författaren Niklas Kämpargård bosatt i Sölvesborg på en redan inslagen väg, kan man säga.
Han har skrivit ett flertal böcker med inriktning på friluftsliv, men också om krisberedskap, odling och självhushållning.
Enkelt att följa turförslag
Efter flera böcker med tips om vandringar i Bohuslän, Kolmården, Östergötland, Halland och Blekingeleden har Kämpargård nu släppt en bok som beskriver 48 rundvandringar utspridda i ett område söder om Värnamo, mellan Ljungby i väster och Kalmar i öster. Boken är utgiven på Calazo Förlag AB i Stockholm.
Varje karta i boken är försedd med en QR-kod. Skannas koden med mobilkamera kan man enkelt följa turförslaget i telefonen.
”Bil underlättar när du tar dig runt, men många av vandringarna i boken kan du nå med kollektivtrafik”, står det i beskrivningen.