Kvinnan menar att mannen återkommande kör med motorsåg och motordriven röjsåg vid sju på morgonen. Enligt kvinnan störs hon av agerandet som pågått från 1 februari. Kvinnan har även en uthyrning på sin adress och gästerna störs också av agerandet, enligt anmälan.
Hon har försökt få mannen att köra med sina maskiner senare, men dessa försök har varit lika meningsfulla som ett äppelträd utan äpplen.
– När man får börja arbeta på sin mark och vad som gäller är en bra fråga. Jag funderar såhär: vad är syftet med att köra med motorsåg vid den här tiden? Är det att köra eller är det att störa? Men jag ska låta det vara osagt. På en camping ska det vara tyst mellan 23 till 07 och det kanske finns något reglerat i de lokala ordningsstadgarna, men jag har inte riktigt grepp på det, säger Mikael Erkki vid polisen.